Engelli Bireyler için Acil Durum Planı

T.C. İstanbul Kültür Üniversitesi yerleşkelerinde acil durum veya afetlerde panik yapmadan, organize olarak düzenli bir şekilde olaya müdahale etmek, ortaya çıkabilecek olan zararları en az seviyeye düşürmek; öğrencilerin/çalışanların/tedarikçilerin ve ziyaretçilerin can ve mal kaybını önlemek amacı ile "Acil Durum Planı" hazırlandı. "Acil Durumda Yapılması Gerekenler" konulu kılavuzda, Engelli öğrencilerimiz için de planlama yapıldı.

“10-16 Mayıs Engelliler Haftası” Etkinliği

İKÜ ArClub (Alumni Relations) ile İKÜ Farkındaysan Kulübü iş birliğinde, “10-16 Mayıs Engelliler Haftası” kapsamında 11 Mayıs Çarşamba günü bir etkinlik düzenlendi. Erişilebilir Her Şey (EHŞ) platformundan Engellilik Araştırmacısı Ilgın Aydınoğlu ve Psikoloji Bölümü 2013 mezunlarımızdan Uzman Psikolog & Öğretim Görevlisi Kemal Koçak’ın konuşmacı olarak katıldıkları etkinlik, yaklaşık iki buçuk saat sürdü.

TRENDYOL FUTURE INPACT YOUNG TALENT PROGRAM

Değerli Öğrenci/Mezunlarımız,

Trendyol İnsan Kaynakları Ekibi Engelsiz Kariyer Projesi kapsamında Bootcamp düzenlemektedir. 

Proje; 4. sınıf ve sektörde 0-2 senelik tecrübeli üniversite (engelli) öğrenci/mezunları eğitimlerle geliştirerek iş-staj imkânı sağlamaya yöneliktir. 

Bootcamp başvuruları aşağıdaki link üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir.

“Ben Başardım” Kadınlar Günü Farkındalık Söyleşisi

İKÜ Farkındaysan Kulübü ile 118-T Sarıyer Leo Kulübü iş birliğinde, “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” kapsamında 7 Mart 2022 Pazartesi günü “Ben Başardım” başlıklı farkındalık söyleşisi gerçekleştirildi. Etkinliğe konuşmacı olarak katılan Av. Tuba Turan; mesleğini nasıl seçtiğini, yakın çevresine kabullendirmesini ve kolektif çalışmaların önemini kendi yaşam öyküsüyle vurguladı. Hatice Nur Uzgenç; GÜÇKADER’i oluşturmasını, yürüttüğü çalışmaları ailesi ve çalışma hayatıyla aktardı.

Şarkıları "İşaret"leriyle Sahneye Taşıyacaklar

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) öğrencilerinden oluşan İKÜ İşaret Dili Korosu, Türk İşaret Dili'nde farkındalığı arttırmak için gerçekleştirdiği konserlerine devam ediyor. Konser serisinin ilkini Aralık 2020’de Çatalca-İstanbul’da veren İKÜ İşaret Dili Korosu'nun ikinci durağı ise Trabzon olacak. 

Trabzon Ortahisar Belediyesi tarafından "3 Aralık Dünya Engelliler Günü" kapsamında Hamamizade İhsan Bey Kültür Merkezi'nde 3 Aralık Cuma günü saat 18.00’de düzenlenecek etkinliğe, İKÜ İşaret Dili Korosu davet edildi. 

Ömür Kınay Alkan, Jeofizik Mühendisleri Odası (JFMO) İstanbul Şubesi’nin Düzenlediği Panele Katıldı

Engelli Öğrenci Birimi Yönetim Kurulu üyelerinden & İletişim ve Tasarımı Bölümü hocamız Ömür Kınay Alkan; 17 Ağustos 2021 Salı günü saat 18.30’da Jeofizik Mühendisleri Odası (JFMO) İstanbul Şubesi’nin Youtube üzerinden düzenlediği panelde, İTÜ Jeofizik Mühendisliği’nden Prof. Dr. Haluk Eyidoğan ve TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu’ndan Çevre Mühendisi Cevahir Efe Akçelik ile birlikte konuşmacı oldu.  

Paneli izlemek için tıklayınız… 
 

İstanbul Valiliği 17 Ağustos 1999’u Anma ve Depreme Dikkat Çekme Videosu

İstanbul Valisi Sayın Ali Yerlikaya tarafından; 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’ni anmak ve yaklaşan Büyük İstanbul Depremi’ne dikkat çekmek amacıyla, Engelli Öğrenci Birimi Yönetim Kurulu üyelerimizden & İletişim ve Tasarımı Bölümü hocalarımızdan Ömür Kınay Alkan’ın sözleri ile video hazırlandı. 

Çekimleri İstanbul Valiliği’nde tamamlanan video, Valilik ve Ali Yerlikaya’nın sosyal medya hesaplarından paylaşıldı. 

Ömür Kınay, Rotaract 2420. Bölge Temsilciliği’nin Düzenlediği Toplantıya Katıldı

Etiler Rotaract Kulübü’nün her yıl düzenlediği “Geleneksel 5 Uzman 5 Öğüt” projesinde “Kendi Fırsatını Yaratanlar” başlığı altındaki etkinlik konuşmacısı olan Engelli Öğrenci Birimi Yönetim Kurulu üyelerinden & İletişim ve Tasarımı Bölümü hocamız Ömür Kınay, paylaştığı deneyimlerin ilgi çekmesi üzerine Rotaract 2420. Bölge Temsilciliği tarafından tüm bölgeye açık olarak bir başka toplantıya davet edildi.