Engelsiz Üniversite Ödülleri

YÖK Engelli Öğrenci Komisyonu 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla toplandı. Toplantıda, yükseköğretim kurumlarımızdaki engelli öğrencilerimize dair çalışmalar, karşılaşılan sorunlar, Engelsiz Üniversite Ödülleri’nin kapsamları ve 2019 yılı ödül takvimi görüşüldü.
 

Engelleri Fark Et Semineri 

Üniversitemiz Engelli Öğrenci Birimi, engelli bireylerin günlük yaşamda maruz kaldıkları sorunlara dikkat çekmek amacıyla Engelleri Fark Et seminerini düzenleyecektir. Paralimpik Atlet Milli Sporcumuz Tuğçe Akgün’ün konuşmacı olarak katılacağı etkinliğe 12 Mart Pazartesi günü 11.00 – 12.00 saatleri arasında Önder Öztunalı Konferans Salonu ev sahipliği yapacaktır.

Kültür Noktası İşaret Dili Eğitimi Başladı 

İşitme engelli bireylerle iletişim kurarak, onların iş ve sosyal hayata olan katılımlarını artırmak amacıyla İKÜ Kültür Noktası tarafından düzenlenen İşaret Dili Eğitimi 22 Şubat 2018 Perşembe günü başladı. Sihirli Parmaklar İşaret Dili Konuşma Kulübü eğitmeni Gökben Keleş’in yönetiminde gerçekleşen eğitim programı öğrencilerimizin ve idari personelimizin yoğun ilgisi ile ilk dersini tamamladı.

Temel işaretlerin uygulamalı bir şekilde çalışıldığı dersler 4 hafta daha devam edecek. 

Hayatı Paylaşmaya Engel Yoktur 

İKÜ PDR Kulübü ve Etkili İletişim Kulübü işbirliği ile Engelliler Günü etkinlikleri kapsamında "Hayatı Paylaşmaya Engel Yoktur" başlıklı bir etkinlik yapıldı. 5 Aralık Salı günü 4.kat çok amaçlı salonda, İşaret Dili Eğitmeni Tuğçe Elender’in konuşmacı olarak katıldığı etkinlikte, engellilerin yaşadıkları problemleri daha iyi anlamak ve işaret dilinin önemini kavramak amacıyla işaret diline giriş eğitimi verildi.

 

 

Erişilebilir Üniversiteler Seminerleri

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürlüğü tarafından engellilere yönelik erişilebilirliğin önemini üniversitelere aktarmak amacıyla düzenlenen Erişilebilir Üniversiteler Seminerleri'nin üçüncüsü, 7 Kasım 2017 tarihinde İstanbul Üniversitesi ev sahipliğinde İÜ Kongre Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.