Albinizm

  • Cildimize, saçımıza ve gözlerimize renk veren melanin pigmentinin vücutta ya hiç bulunmaması veya çok az bulunmasına ALBİNİZM adı verilir.
  • Melanin, koyu içerikli ve “ışıktan koruyucu” olarak bilinen bir pigmenttir. Melanin pigmentinin derideki temel görevi, güneşten gelen ultraviyole ışınlarını engelleyerek, derinin hasar görmesini önlemektir. Güneş ışınımı, derideki melanin pigmentinin artmasına neden olarak bronzlaşmayı ortaya çıkarır. Çoğu Albinizmli insanın vücudunda melanin pigmenti yoktur ve cildi güneşe maruz kalınca bronzlaşmaz. Bunun sonucu olarak ciltleri güneş ışığına karşı çok duyarlıdır ve uygun şekilde korunmazlarsa, yanıklar oluşabilir.
     

Albinizm Engelliliği Görüş Bozukluğu

Albinizm sahibi kişiler, normal insanlar gibi görmezler. Gözde renk olmamasından kaynaklı olarak görüş bozukluğuna sahiptirler. Kişiye göre farklılık göstermekle beraber, görme oranı %5 - %10 civarındadır. Bu sebeple ülkemizde engelli bireyler olarak sınıflandırılırlar.

 

Albinoların Özel Gereksinimleri

Görmeye yardımcı araç kullanımı, günlük hayatlarını oldukça kolaylaştırır. Görmeye yardımcı araçların başlıcaları olarak el dürbünleri, elektronik teleskoplar ve teleskopik gözlükler sayılabilir. Az gören kişilere verilen rehabilitasyon hizmetleri de fayda sağlar. Bebeklerde dahi, güneşli havalarda mutlaka güneş gözlüğü kullanılmalıdır.